'Met 7 miljard'... Radio 1 staat stil bij de overbevolking

zondag 30 oktober 2011

Volgens de Verenigde Naties wordt op maandag 31 oktober officieel de zeven miljardste aardbewoner geboren. In een Radio 1-special staat Jan Hautekiet die dag uitgebreid stil bij de overbevolking en stelt hij hierover pertinente vragen aan verschillende deskundigen. Wat is de correcte demografische evolutie en wat betekenen die cijfers? Radio 1 zocht en vond ook de zes miljardste aardbewoner, een twaalfjarige jongen in Sarajevo.

Volgens sommige prognoses zijn we in 2050 met twaalf miljard, de VN houden het op negen miljard. We stevenen af op een uitputting van grondstoffen, vervuiling en uitroeiing van ecosystemen.

Vier deskundigen zoeken op 31 oktober samen met Radio 1 naar de antwoorden op de vragen die zeven miljard mensen aanbelangen:


  • Prof. emeritus Etienne Vermeersch: “Ik vrees dat ik zal sterven met de wanhoop dat men het bevolkingsvraagstuk niet zal oplossen”.
  • Demograaf Jan Van Bavel (K.U.Leuven): “Het beleid is de oorzaak van ellende en niet de overbevolking”.
  • Geograaf Gerard Govers (K.U.Leuven) doceert het vak Draagkracht van de aarde.
  • Vlaams Bouwmeester Peter Swinnen is vooral bezig is met de organisatie van de openbare ruimte en verstedelijking. Hij ontwikkelt ook een toekomstvisie voor Brussel 2040.

De vragen

  • Hoeveel mensen kan onze planeet aan? Is er genoeg voedsel en water? Nemen de migratiestromen nog toe?
  • Wat met geboortebeperking? In Afrika krijgt elke vrouw gemiddeld vier kinderen. Moeten sommige landen het voorbeeld volgen van de eenkindpolitiek in China? Maar is het ethisch verantwoord om geboortebeperking op te leggen? Misschien is economische vooruitgang wel de beste contraceptie?
  • In 2050 woont drie kwart van de bevolking in grote steden die altijd meer uitdeinen. In China is er al zo’n megapolis: in Chongqing wonen 32 miljoen mensen, jaarlijks komen er één miljoen bij. Hoe moet het leven in die megasteden georganiseerd worden?

Een brief aan de zeven miljardste aardbewoner
Schrijvers en journalisten Margot Vanderstraeten, Anne Provoost, Hugo Camps, Patrick De Witte en Stefan Hertmans schrijven een brief aan de zeven miljardste baby.

Radio 1 zocht en vond de zes miljardste aardbewoner
Die werd op 19 juli 1999 geboren in Sarajevo. De VN koos er toen voor om die eer te geven aan een baby uit Sarajevo, omdat die regio zich toen herstelde van de Balkanoorlog. Die baby is nu een jongen van twaalf jaar. Wat zou er van hem geworden zijn? Radio 1-reporter Ward Bogaert zocht Adnan Nevic op in Sarajevo, waar hij een armzalig bestaan leidt.

'Met 7 miljard', maandag 31 oktober van 11 tot 13 uur met Jan Hautekiet op Radio 1.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lili en Marleen' (VTM)

Terwijl moeder Lisa herstelt van een maagzweer, proberen Jef en Ida vergeefs sfeer te brengen in het café. De klanten blijven weg uit 'De Lichttoren' en Rik stelt voor te verkopen. Dan duikt onverwacht Kostas Papadopoulos op.

'Lili en Marleen', om 20.00 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:20
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    23:20
    VRT NWS laat
  • 22:20
    The Tower
    23:05
    The Gymnasts
  • 22:30
    VRT NWS Journaal
    22:45
    Geen uitzending
  • 21:15
    I Can See Your Voice
    23:10
    Heel Mijn Hart
  • 19:00
    World Cup of Darts 2026
    00:00
    Boss Level
  • 22:30
    Enough
    00:40
    How I Met Your Mother
  • 22:30
    Uncle Buck
    00:15
    All New Traffic Cops
  • 21:45
    Narcos
    22:45
    ER
  • 22:30
    Airwolf
    23:25
    Nonkel Jef
  • 20:40
    What Happens in Vegas
    22:40
    RAUW: Nick Bril
  • 22:25
    CIA
    00:10
    Fire Country
  • 22:10
    Transfusion
    00:10
    Blue Bloods
  • 21:45
    48 Hours to Buy
    23:45
    Hello Goodbye NL
  • 22:00
    Death Row Confidential: Secrets of a Serial Killer
    23:40
    Without a Trace
  • 22:22
    Trends Talk
    22:57
    Z-Nieuws
  • 22:29
    Kan ik het ook?
    22:55
    Sorry Music Classics
  • 22:15
    Meat Timon
    22:50
    Loïc zot van koken weekmenu
  • 22:05
    Silent Witness
    23:15
    McDonald and Dodds
  • 22:25
    Soul
    00:15
    Scrubs
  • 20:40
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    23:25
    NOS Journaal Laat
  • 22:35
    Stand van Nederland: Generatie Next
    23:05
    Crime: Emma's Secret
  • 20:20
    Toppers in Concert 2025
    23:40
    De Grannies van Amsterdam