04:45 Fashion & Music
04:55 F F Parties
05:00 Photographers
05:25 F F Parties
05:30 I See It First
05:55 F F Parties
















| donderdag 3 maart 2011 |
|
Klara herdenkt de vijftigste sterfdag van de Oostenrijkse-Amerikaanse pianist en componist Paul Wittgenstein. Nog tot en met vrijdag 4 maart schenkt Klara in verschillende programma's aandacht aan de befaamde eenarmige pianist die de oudere broer was van de bekende filosoof Ludwig Wittgenstein.
Klara herdenkt deze week de vijftigste sterfdag van Paul Wittgenstein in 'Babel', 'Brede Opklaringen' en 'Café Zimmermann'.
'Brede Opklaringen'
Paul Wittgenstein werd geboren in 1887 in Wenen en stierf op 3 maart 1961 in New York. Precies vijftig jaar geleden dus. Hij debuteerde als concertpianist in 1913. Hij raakte als militair in de Eerste Wereldoorlog gewond tijdens een patrouille in Polen, waarna zijn rechterarm moest worden geamputeerd. Na de oorlog arrangeerde en speelde hij noodgedwongen pianostukken voor uitsluitend de linkerhand. Benjamin Britten, Paul Hindemith en Richard Strauss componeerden speciaal voor hem, maar het bekendste werk dat voor hem geschreven werd is allicht het Concerto voor de linkerhand van Maurice Ravel.
In 'Brede Opklaringen' gaat Mark Janssens dieper in op de pianistieke aspecten van dit bijzondere repertoire met muziekjournaliste en pianolerares Véronique Rubens.
'Café Zimmermann'
Nicole Van Opstal presenteert in 'Café Zimmermann' elke dag een werk dat speciaal voor Paul Wittgenstein werd geschreven.
'Babel'
Paul Wittgenstein lijkt vandaag wel het kleine broertje van de bekende filosoof Ludwig, maar ooit was dat anders. Paul Wittgenstein was een gevierd pianist en oogstte veel succes op de grote concertpodia. Kwamen de begaafde Wittgensteins goed overeen? Beïnvloedden zij elkaar? Waren zij fijne mensen? Wat was hun muzikale smaak?
Allemaal vragen die bij Heidi Lenaerts opborrelen en samen met twee kenners gaat ze op donderdag 3 maart op zoek naar de mensen achter de bekende broers. Babel nodigt componist Luc Van Hove uit. Hij luisterde naar de composities die werden geschreven voor Paul Wittgenstein. Ook Joachim Leilich komt naar de studio van Klara. Hij is verbonden aan de vakgroep filosofie van de UA en kenner van Ludwig Wittgenstein.
|
Follow @TVVisie |
|