'RKK Kruispunt TV' maakt uitzending over Bermmonumenten

Een brandend kaarsje langs de berm van de weg. Een foto, vaak van een jong iemand. Bloemen, heel veel knuffels. We rijden allemaal wel eens langs een bermmonument. Voor de toevallige voorbijganger een waarschuwing, voor de nabestaanden hebben de monumentjes een hele diepe betekenis. Ze hebben heel bewust de plek willen markeren waar hun dierbare voor het laatst in leven was. 'RKK Kruispunt TV' vertelt de verhalen achter de monumenten.
De 17 jarige Afira heeft in 2008 een vakantiebaantje bij een strandtent op Texel. Na haar dienst fietst ze ’s avond over het eiland en wordt aangereden door een dronken automobilist. Op de plek van het ongeluk staat nu een strandpaaltje. Geeske Hof, moeder van Afira: 'Toen het paaltje er stond viel er iets van mij af. Ik was blij dat het er stond. Nu weet iedereen wat hier is gebeurd. Mijn kind is daar verongelukt.'
De bestuurder had 6 x de toegestane hoeveelheid alcohol op. De ouders moesten hun dochter identificeren in het mortuarium en beloofden Afira dat ze alles zouden doen om alcoholmisbruik onder de aandacht te brengen.
Geeske en Louis Hof gaan vaak met de andere 2 kinderen naar Texel. De tocht naar het monumentje lijkt haast een ritueel. Ze nemen altijd de boot van half 12, de laatste meters voelen als een achtbaan, de Sluftervallei, de bocht. En daar staat het monumentje. Moeder neemt de knuffels mee die gewassen moeten worden, zoon blijft altijd in de auto zitten. Daarna drinken ze koffie in het strandpaviljoen. Op de weg terug komen ze weer langs het paaltje, dan stoppen ze niet en rijden er langzaam voor bij.
De opkomst van bermmonumenten is in Nederland zo’n 15 jaar geleden begonnen. In het buitenland zie je vaak kruisjes of kapelletjes . In Nederland zijn de monumenten erg divers en vaak persoonlijk.
In oktober 2008 rijdt Priscilla Visser (22) in de auto van haar moeder naar huis. Op de provinciale weg, bijna thuis, wordt ze geramd door een dronken drugsverslaafde man. Op de fatale plek staat sinds november vorig jaar een zwarte tegel met een foto van Priscilla.
Moeder Tess is gestopt met haar werk, het leven voor oktober 2008 bestaat niet meer. Ze wil verder gaan met haar leven maar weet nog niet hoe. ’Ik denk dat God een bedoeling met ons heeft, maar ik snap het niet.’ De familie Visser woont op 2 minuten rijden bij het monumentje vandaan. Vader Roy gaat er elke vrijdag naar toe om er kaarsen te branden. Lichtjes die ook bedoeld voor alle jonge mensen die in het weekend gaan stappen.
Het bermmonument voor Priscilla hebben de ouders niet zelf aangevraagd. Het is een gebaar van kennissen, zij regelden de vergunning bij de provincie, omdat ze in hu machteloosheid iets wilden doen. Slachtoffer van een verkeersmisdrijf staat er op de tegel. ’En dat is het ook’, zegt Tess Visser, ’het is echt een misdrijf.’ Inmiddels is de weg verbreed en zijn er stoplichten gekomen. De rij bomen staan er nog als stille getuigen.
'Kruispunt TV: Bermmonumenten', zondag 19 februari om 23.00 uur bij het RKK op Nederland 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- CAMILLE, Metejoor en Gert & James: eerste artiesten voor 'Tien Om Te Zien' zijn bekend
- Zanger Jaap Reesema presenteert 'Sing With Me'
- Kijkcijfers: woensdag 10 juni 2026
- Nieuw programma 'Mischa en de mannen die het beter weten' bij AVROTROS
- Kijk 'Wild Vacation Rentals' nieuw op HGTV
- Yvon Jaspers, Leo Alkemande, Özcan Akyol en Jörgen Raymann in vijfde seizoen van KRO-NCRV's 'Kloostergasten'
- VRT 1 trapt WK 2026 af met vooruitblik en bijzondere terugblik naar Mexico 1986
- Wat gebeurt er achter de schermen bij Forum voor Democratie?
- EO-documentaire 'Generatie Gebed – Wat bezielt Gen Z?' onderzoekt waarom steeds meer jongeren kiezen voor geloof
- 'Curaçao en het wonder van het WK': wat betekent het WK voor Curaçao?
- Radio feestweek van het jaar van start op Qmusic: 'De Foute 1500'
- '3FM Serious Request' komt in actie voor de Nederlandse Brandwonden Stichting
- JOE slingert positiviteit de ether in met 'JOE Oranjedag' voor een winnend Oranje
- TOPradio deelt elke dag 1.000 euro tankbudget uit
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' vanuit de Kunstkerk in Dordrecht
Multimedia SPOTLIGHT
-
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'? -
Herbeleef seizoen 10 van 'The Voice' in drie minuten -
Erik Van Looy kondigt eerste namen aan van 'De Slimste Mens ter Wereld' -
VTM haalt 'Expeditie Robinson' terug naar Vlaanderen! -
Belle Perez komt naar De Foute Party -
Viktor Verhulst brengt laatste brieven aan Samson terug -
Maak het mee! De seizoensfinale van 'Familie' -
'Ex On The Beach: Double Dutch' exclusief te zien op Streamz -
Kijk eerste beelden van nieuw seizoen 'Ex on the Beach: Double Dutch' -
Laura krijgt het moeilijk in 'Huis Gemaakt' -
Jade Mintjens in gloednieuw Play-programma 'Jade & de Belgen' -
'Ze Zeggen Dat' Dina Tersago nog nooit zo gestrest was -
'Heel Mijn Hart' toont een emotionele onthulling -
'Spider-Noir' nieuw te zien op Prime Video -
'RAUW': een openhartig portret van sterrenchef Nick Bril
Kijktip van de dag

Terwijl moeder Lisa herstelt van een maagzweer, proberen Jef en Ida vergeefs sfeer te brengen in het café. De klanten blijven weg uit 'De Lichttoren' en Rik stelt voor te verkopen. Dan duikt onverwacht Kostas Papadopoulos op.
'Lili en Marleen', om 20.00 uur op VTM.




































